Altın Fiyatları Rekor Tazeliyor: Kısa ve Orta Vadede Ne Yapacak?

Spot altın Pazar akşamı seansını büyük bir ivmeyle açtı. Bu hamlesinde tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.148,99 dolara ulaşmak için temel direnç seviyelerini ve bir önceki en yüksek seviyeyi yerle bir etti. Bununla birlikte altın fiyatları daha sonra irtifa kaybederek düşüşe geçti.

Altın fiyatları için 2024 hedefi: 2.534 dolar

InTheMoneyStocks.com Baş Piyasa Stratejisti ve VerifiedInvesting.com Başkanı Gareth Soloway, bu hareketin faiz indirimi beklentileri ve teknik seviyelerin güçlü bir bileşiminden kaynaklandığını söylüyor. Stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, faizlerin daha kısa sürede düşeceği (daha uzun süre daha yüksek olacağı) beklentisi, gelecekteki para basma beklentileri ve 2.100 doların kırılmasıyla tetiklenen stoplar sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Ters ‘baş ve omuz’ formasyonu tetiklendi (günlük kapanışın 2.080 doların üzerinde olduğu varsayılırsa.

Soloway, 2024 yılı için hesaplanan hedefin 2.534 dolar olduğunu söylüyor. Ayrıca, bunun ters baş ve omuz formasyonunun kırılmasının tamamlandığını göstereceğini belirtiyor. Stratejiste göre, yatırımcılar muhtemelen durgunluk, enflasyon, para basımı ve klasik güvenlik ticaretine karşı korunmanın bir yolu olarak altını tercih edecekler.

Altın önceki rekordan kıyma yaptı, ancak…

CityIndex ve Forex.com piyasa analisti Matt Simpson, likidite düşükken gerçekleştiği için yatırımcıların bu hareketin altın fiyatları için ne anlama geldiği konusunda temkinli olmaları gerektiğini söylüyor. Analist, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Altın, 2022 / önceki rekor seviyeden kıyma yaptı. Açılışta 75 dolar yükseldi ve 1 haftalık zımni volatilite bandının üzerine çıktı. Çok sayıda altın manşeti bekleniyor. Ancak düşük likidite ticareti sırasında gerçekleştiği için bu harekete şüpheyle yaklaşıyorum.

Simpson, altının bu hareketini tamamen kaçırdığını itiraf ediyor. Ancak aynı zamanda, kenarda oturmaktan memnun olduğunu söylüyor. Ayrıca, bunu takip edecek kaçınılmaz düşüşten kaçınmaktan mutlu olduğunu belirtiyor.

Fed’in yorumları altın fiyatları rallisini güçlendirdi

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altının rallisi Ekim ayında ivme kazanmaya başladı. Sonrasında ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın para politikasının kısıtlayıcı durumuna ilişkin açıklamalarıyla daha da güçlendi. Bu yorumlar hem dolar hem de Hazine getirilerinde düşüşe yol açtı. Böylece, altına fayda sağladı. Ancak Powell, Mayıs ayına kadar faiz indirimine gidileceği yönündeki piyasa spekülasyonlarına rağmen, politika gevşemesine yönelik erken beklentilere karşı uyarı yaptı.

Altın fiyatları Pazartesi günü seansın en yüksek seviyelerinden düştü. Belki de piyasanın Powell’ın Fed’in faizleri düşürmek için acele etmediğine dair işaretine verdiği tepkiyi yansıttı. Bu duygu, 10 yıllık getirinin yükselmesiyle Hazine piyasasına da yansıdı. Bordro artışları ve istikrarlı işsizlik oranları göstermesi beklenen yaklaşan ABD işgücü verileri, altının yönünü daha da etkileyebilir.

Altın fiyatları için kısa vadeli görünüm: Güçlü yükseliş eğilimi

Piyasa analisti James Hyerczyk, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde aktarıyor. Altın için yakın gelecek ihtiyatlı bir şekilde iyimser görünüyor. Ancak, enflasyondaki düşüş karşısında reel faizlerin yükselme potansiyeli muhtemelen altın yatırımlarını etkileyecek. Spekülatif net-long pozisyonlar artarken, ETF varlıkları önemli bir artış göstermedi. Bu da altın fiyatları için karışık bir duyguya işaret ediyor.

Altın şu anda hem 200 günlük hem de 50 günlük hareketli ortalamaların üzerinde işlem görüyor. Bu da güçlü bir yükseliş eğilimine işaret ediyor. Özellikle, 2.075,19 dolardaki mevcut fiyat hem 200 günlük hareketli ortalama olan 1.947,23 dolardan hem de 50 günlük ortalama olan 1.949,64 dolardan önemli ölçüde daha yüksek. Bu temel ortalamaların üzerindeki bu pozisyon, güçlü bir yükseliş eğilimine işaret ediyor.

Ayrıca, fiyatın 2.009,00 ana destek seviyesinin üzerinde olması da yükseliş görünümünü güçlendiriyor. Ancak, 2.067,00 minör destek seviyesine yakın olması, bu seviyenin bir pivot noktası olarak hareket edebileceğini gösteriyor. Fiyat bu küçük desteğin üzerinde tutunursa muhtemelen yükseliş eğilimini sürdürecektir. Ancak bu noktanın altına inmesi 2.009,00 dolardaki ana desteği yeniden test etmesine yol açacaktır. Genel olarak, altın fiyatları için piyasa duyarlılığı, temel hareketli ortalamalar ve destek seviyelerine göre konumu ile desteklenen yükseliş eğilimini yansıtıyor. Ancak, günlük bir geri dönüş ya da kısa vadeli bir düzeltme mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir