Anneler rahata erdi, inatçı pastel boya izini siliyor! Gereken sadece bir çatal bir de bıçak

Çocuklar resim yaparken özgür olmalı. Ancak bazen kullandıkları boyalar istenmeyen zorlu lekelere sebep olabiliyor. Özellikle kumaştan çıkarması zor olan pastel boya lekelerini birkaç basit yöntemle ortadan kaldırmak mümkün.

Öncelikle fazla kalıntıyı bir çatal veya tereyağı bıçağıyla hafifçe kazıyarak çıkarın. Giysiyi silkeleyin. Lekeli parçayı yüzü aşağı bakacak şekilde bir kağıt havlunun üzerine yerleştirin ve giysinin üzerine başka bir havlu parçası yerleştirin.

Lekenin kağıda çıkması için ılık ütüyle bastırın. Leke aktarımı bitene kadar daha fazla havluyla işlemi tekrarlayın.Leke çıkarıcıyı doğrudan lekenin üzerine sürün.

Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla lekeli bölgeyi hafifçe ovalayın ve en az beş dakika bu işlemi sürdürün. Giysiyi diğer eşyalarla birlikte çamaşır makinesine yerleştirin. Normal programda, en sıcak su ayarında yıkayın.

Yıkama bittikten sonra giysileri hemen çıkarın. Leke hâlâ oradaysa bu adımları tekrar tekrarlayın ancak lekeyi kurutucuya atmayın! Kurutma makinesi lekeyi sabitleyecektir.

Eğer birkaç boya kalemi çamaşırlarınızın geri kalanıyla birlikte yıkamaya girerse, o zaman mumsu madde erir ve dolayısıyla giysilerinize bulaşır. Bu yüzden farklı bir yol izlemeniz gerekir.

Eğer tüm bunlar işe yaramazsa, leke hala oradaysa , onu gece boyunca ılık veya sıcak su ve oksijen bazlı ağartıcı karışımına batırın (paket talimatlarına göre) ve ertesi gün yeniden yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir