CANLI BLOG | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

T24 Dış Haberler

İsrail’in düzenlediği saldırılarda yaşanan Filistinli sivil can kayıpları nedeniyle, Hamas liderliğinde Filistin’deki silahlı gruplar, İsrail’e son yılların en kapsamlı operasyonunu başlattı. Hamas’ın ‘Aksa Tufanı’ adını verdiği operasyonu kapsamında sabah saatlerinde Gazze Şeridi’nden İsrail’e yüzlerce roket atıldı. Roket ateşi, Gazze’nin çeşitli yerlerinden başladı ve yaklaşık yarım saat sürdü. 

İsrail, yapılan saldırıya yanıt olarak Gazze Şeridi’ndeki Hamas grubuna karşı “Demir Kılıç Operasyonu”nu başlattı. Yapılan “savaş durumu alarmı” ilanı doğrultusunda İsrail askerleri Gazze Şeridi’ne karşı saldırıya başladı. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ülkenin savaşta olduğunu ve “düşmanın hiç ödemediği seviyede bir bedel ödeyeceğini” ifade etti.

Hava saldırısı sirenleri yaklaşık 70 km kuzeydeki Tel Aviv’e kadar duyuldu ve İsraillilere evlerindeki ve apartmanlarındaki bomba sığınaklarının yakınında kalmaları talimatı verildi.  İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe, Gazze’den fırlatılan roketlerden bazılarını imha etti, gökyüzünde patlama sesleri duyuldu.

İsrail içinde roket isabet etmesi sonucu ilk belirlemelere göre 5 İsraillinin öldüğü, yüzden fazla yaralı olduğu bildirildi.

Gazze Şeridi’nden çıkan Filistinli silahlı gruplar, sınır çevresindeki İsrail yerleşim yerlerine girdi. İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), Filistinli silahlı grupların Sderot kentinde bir polis merkezini ele geçirdiğini, bölgede çatışma yaşandığını belirtti.

Filistinli silahlı grupların bazı İsraillileri alıkoyduğu, silahlı kişilerin önünde elleri başlarının üzerinde bağlı yerde yüzükoyun yatan erkeklerin fotoğrafları paylaşıldı.

TIKLAYIN | Hamas, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” operasyonu başlattı; Gazze Şeridi’nden 5 bin roket atıldı: İsrail savaş alarmı durumunda

İşte dakika dakika son gelişmeler…

12.50 | İsrail: Hamas saldırılarında en az 22 İsrailli öldürüldü

İsrail’in yerel basınında çıkan haberlere göre; İsrail acil servisleri, Hamas’ın saldırılarının başlamasından bu yana İsrail’de en az 22 kişinin öldürüldüğü bilgisini veriyor. 

Öte yandan El Kassam Tugayları, “El Aksa Tufanı” operasyonu sırasında çok sayıda İsrailli askerin rehin alındığını duyurdu. 

12.40 | Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan ilk açıklama 

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde bir basın açıklaması yaptı. Abbas, Filistin halkının “yerleşimcilerin ve işgal birliklerinin terörüne” karşı kendini savunma hakkı olduğunu söyledi.

11.44 | İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, X üzerinden yayınladığı video ile “Savaştayız” dedi.

Ülkesinin bu savaşı kazanacağını söyleyen Netanyahu, , “Düşmanımız daha önce hiç bilmediği bir bedel ödeyecek” dedi.

TIKLAYIN | İsrail Başbakanı Netanyahu’dan, Hamas’ın operasyonu sonrası ilk açıklama: Savaştayız ve kazanacağız

11.13 | Reuters’ın aktardığına göre İsrailli bir ordu sözcüsü, Gazze Şeridi’nden İsrail’e toplam 2 bin 500 roket atıldığını söyledi.

10.14 | İsrail Savunma Kuvvetleri, “savaş durumu alarmı” ilan etti

İlan doğrultusunda rezerv askerler göreve çağrıldı. 

09.17 |  Gazze’den militanlar İsrail’e girdi 

Hamas militanları sürpriz roket saldırısında sonra İsrail’in güneyinden ülkeye giriş yaptı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Hamas militanlarının İsrail sokaklarında atış yaptığı görüldü.

TIKLAYIN | Hamas’ın İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” operasyonundan kareler

09.00 | Hamas güçleri, Gazze Şeridi sınırına yakın bölgede bir İsrail tankını imha etti

Hamas militanları tarafından ele geçirilen bir İsrail tankının üzerine atlayan Filistinlileri gösterdiği iddia edilen bir video sosyal medyada dolaşıma girdi. Anadolu Ajansı, İsrail tankının imha edildiğini duyurdu.

08.51 | İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırı başlattı

İsrail ordusu, sabah saatlerinden itibaren roketlerin fırlatıldığı abluka altındaki Gazze Şeridi’ne doğru saldırı başlattığını duyurdu.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, roketlerin fırlatıldığı Gazze’deki hedeflere doğru saldırı başlattı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzaladı.

08.34 | İsrail ordusu “savaş durumu alarmı” ilan etti

İsrail ordusu son gelişmelerin ardından “savaş durumu alarmı” ilan ettiğini duyurdu.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik başlatılan saldırıların ardından İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Savaş durumu alarmı ilan ediyoruz. Son 1 saat içerisinde Gazze’den İsrail’e çok büyük ölçekte roket saldırıları başladı ve teröristler birkaç farklı noktadan İsrail’e sızdı. Sınıra yakın bölgelerdeki halkımıza korunaklı bölgelere yakın durmaları talimatı veriyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Filistin halkının yeniden devrim yaptığını ve bir devlet kurma projesine geri döndüğünü” ifade eden Dayf, “İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail’e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık” dedi.

Dayf, Aksa Tufanı’nın İsrail’in düşündüğü ve beklediğinden çok daha büyük olacağını belirterek İslam ve Arap dünyasını İsrail’in işgalini silmek için birleşme, “elinde tüfeği olan herkese bunu çıkarma çağrısı” yaptı.

06.30 | Gazze Şeridi’nden İsrail’e yüzlerce roket atıldı

İsrail ordusu, Filistinli militanların Cumartesi günü İsrail’e geniş çaplı bir saldırı başlattığını, Tel Aviv’in kuzeyine kadar yüzlerce roket atıldığını ve Gazze sınırına yakın güney şehirlerine militanlar göndererek son yılların en uzun süreli saldırılarından birini gerçekleştirdiğini duyurdu. Roket ateşi, Gazze’nin çeşitli yerlerinden başladı ve yaklaşık yarım saat sürdü.

Hava saldırısı sirenleri yaklaşık 70 km kuzeydeki Tel Aviv’e kadar duyuldu ve İsraillilere evlerindeki ve apartmanlarındaki bomba sığınaklarının yakınında kalmaları talimatı verildi.

Öte yandan İsrail Ordu Radyosu tarafından verilen bilgide çok sayıda Filistinli militanın Gazze Şeridi’ne komşu İsrail bölgelerine sızdığı belirtildi.

İsrail’deki Kanal12 televizyonunun haberine göre, Gazze’den 4 ayrı silahlı grup çevredeki yerleşim yerlerine girdi.

Filistinli grupların, Gazze Şeridi açıklarında İsrail Deniz Kuvvetleri’ne ait bir tekneye ateş açtığı da aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir