“FETÖ’nün Bavulcusu” Mehmet Baransu’ya AYM’den yanıt: Kabul edilemez

FETÖ’nün Balyoz kumpasına dair yürütülen soruşturmanın başlanmasına ilişkin “balyoz harekat planı” ile ilgili belge, CD ve ses kayıtlarını 30 Ocak 2010’da savcılığa bavulla teslim eden, daha sonra FETÖ kapsamında yargılanmaya başlanan Taraf gazetesi mensubu Mehmet Baransu, hak ihlali iddiasıyla 2021’de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yapmıştı. Anayasa Mahkemesi, Mehmet Baransu’nun hak ihlali iddiasıyla yaptığı başvuruyu kabul edilemez buldu.

Baransu, Anayasa’nın 19. maddesinin 7. ve 8. fıkrasındaki güvencelerin sağlanmaması nedeniyle kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının, gazetecilik faaliyeti ve ifade özgürlüğü kapsamındaki eylemlerin tutuklamaya konu edilmesi nedeniyle de ifade ve basın özgürlüğü haklarının ihlal edildiğini ileri sürmüştü.

“KABUL EDİLEMEZ”

Başvuruyu 10 Ocak’taki gündem toplantısında görüşen Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Baransu’nun başvurusunun kabul edilemez olduğuna hükmetti. Kararın gerekçesi daha sonra yazılacak.

Baransu, “Balyoz” davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 13 yıl, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan ise Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesince 13 yıl 6 ay hapse çarptırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir