İtalya’da yargı krizi: Savunma Bakanı’ndan çarpıcı iddialar… Türkiye benzeri tartışma

Odatv Çeviri

26 Kasım Pazar günü İtalya Savunma Bakanı, hükümeti sabote etmek amacıyla “Meloni’nin anti-demokratik sürüklenişini durdurmak” için yargıçlar arasında toplantılar yapılacağından söz etti. Bu durum, solun elinde olduğu iddia edilen İtalyan yargısına ilişkin eski bir tartışmayı yeniden canlandırdı.

İtalya Savunma Bakanı Guido Crosetto, Pazar günü Corriere della Sera’da yayınlanan bir röportajında yargı içindeki unsurların Başbakan Giorgia Meloni hükümetine karşı “yargı muhalefeti” oluşturduğu uyarısında bulunarak büyük bir öfkeye yol açmasının ardından Salı günü parlamentoya rapor vermekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Röportajda bakanın “yargı içindeki bir grubun ‘Meloni’nin bizi sürüklediği anti-demokratik sürüklenmeyi nasıl durduracaklarını’ konuştukları toplantılar yaptıklarını duyduğunu” söylediği belirtildi.

Meloni’nin sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisinin bir üyesi olan Crosetto, “Geçmişte her türlü şeyi gördüğümüz için, bu ülkeyi tanıyorsam, bu dönemin Avrupa seçimlerinden önce, yakında başlamasını bekliyorum” dedi.

Röportaj İtalyan yargıçlar sendikası ANM’nin öfkeli tepkisine yol açtı ve sendika başkanı Giuseppe Santalucia Crosetto’yu “hiçbir temeli olmayan ve kurumlara zarar veren yalan haberler” yaymakla suçladı.

Santalucia, Crosetto’yu “şüpheleri ve gölgeleri ortadan kaldırmaya” çağırdı.

Eski başbakan ve 5 Yıldız Hareketi (M5S) lideri Giuseppe Conte’nin yargının bir bölümünü ” darbeci ” olmakla suçlamak anlamına geldiğini söylediği ve birçok milletvekilinin Crosetto’nun bir an önce Alt Meclise rapor vermesi çağrısında bulunduğu sözleri muhalefet partileri de kınamak üzere harekete geçti.

Crosetto’nun iddialarla ilgili olarak ceza savcılarına bir rapor sunması yönünde de çağrılar yapıldı.

Crosetto İtalyan yargısına saldırıda bulunduğunu reddederek, yorumlarının bir endişe ifadesi olduğunu söyledi.

Crosetto Salı günü yaptığı açıklamada, “Dernekler tarafından düzenlenen halka açık toplantılar hakkında konuştuktan sonra, bana öyle geliyor ki (savcılara) rapor edilecek pek bir şey yok” dedi.

“Parlamentoda rapor etmemi isterlerse memnuniyetle yaparım” diyen Crosetto, “Ancak adalet bakanı olmadığım için kurumsal saygı gereği bunu mafya ile mücadele komisyonu ya da Copasir (istihbarat-denetim komisyonu) gibi komisyonlarda yapmayı tercih ediyorum.

AKILLARA TÜRKİYE’DEKİ KRİZ GELDİ

2010 yılında düzenlenen bir kanunla, kişilerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmadan önce AYM’ye bireysel başvuru yapılabilmesinin önü açılmıştı.

Anayasa’nın 153. maddesinde, “Anayasa Mahkemesi’nin kararları kesindir. İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz” deniyor.

Aynı maddede, “Anayasa Mahkemesi kararları Resmi Gazete’de hemen yayımlanır ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar” ifadesi de yer alıyor.

Avukat Can Atalay, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde milletvekili seçildi. Ancak Gezi Parkı Davası’nda aldığı 18 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onandığı için tahliye edilmedi.

Atalay’ın avukatları, Anayasa’nın milletvekillerine yasama dokunulmazlığı getiren 83. maddesine dayanarak seçim sürecinin ardından müvekkillerinin tahliyesi ve hakkındaki yargılamanın durması istemiyle Yargıtay’a başvurdu. Yargıtay bu talebi reddetti.

Can Atalay, Yargıtay’ın kararı sonrası avukatları aracılığıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Atalay’ın tahliye ve hakkındaki yargılamanın durdurulması istemi ay başında görüşüldü, AYM başvuruyu Genel Kurul’a sevk etti.

Genel Kurul ise Can Atalay’ın seçilme hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönlerinden hak ihlali olduğuna karar verdi.

İstanbul 13. Ceza Mahkemesi’nin AYM kararını uygulayarak Atalay’ı serbest bırakması beklenirken, yerel mahkeme dosyada karar verme yetkisinin Yargıtay’da olduğunu belirterek dosyayı Yargıtay 3. Ceza Dairesi’ne gönderdi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 Kasım’da Can Atalay’ın mahkumiyet kararını onayan bir önceki kararın doğru olduğunu belirterek, AYM’nin ihlal kararına uymayı reddetti.

AYM’nin “Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığı” yönünde görüş bildiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmetti.

Muhalefet Yargıtay’a tepki gösterirken, hükümet son yarguı krizinin Anayasa’da yapılacak bir değişiklikle aşılması gerektiği görüşünde.

Kaynak: Corriere Della Sera

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir