Kırgızistan’da darbe hazırlığı yaptığı iddia edilen gruba operasyon

AA

Ekim 2020’de Kırgızistan’da milletvekili seçim sonuçlarını kabul etmeyen muhalifler, işgal ettikleri cezaevinden eski cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’i çıkarmış, çıkan olaylarda birçok kişi yaralanmıştı.

FETÖ’nün varlığını sürdürmeye çalıştığı ülkede yeni bir daha düzenlendi.

Darbe teşebbüsüne ikinci operasyon

Milli Güvenlik Devlet Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, halk ayaklanması yoluyla iktidarı devirmeye yönelik hazırlık yapan gruba operasyon düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, halkı ayaklandırmak için hazırlık yaptığı iddia edilen bir kişi ile ABD’deki bazı isimlerden para transferi planladığı öne sürülen bir şüphelinin gözaltına alındığı bildirildi.

iddiasıyla haklarında arama kararı bulunan İmamidin Taşov ve Tilekmat Kurenov’un gözaltına alınan şüphelileri desteklediği öne sürülen açıklamada, zanlıların Taşov’un iktidarı devirmeye yönelik hazırlık ve organizasyonların finansörü olduğu yönünde ifade verdikleri kaydedildi.

Bir evdeki aramada Gülen’in kitabı çıktı

Açıklamada, operasyon kapsamında Taşov’un ikamet ettiği evlerde aramalar yapıldığı ve lüks araçlara, para ve ziynet eşyalarına el konulduğu bilgisi paylaşıldı.

Mili Güvenlik Devlet Komitesi, yapılan operasyon ve arama faaliyetlerine ilişkin fotoğraflar paylaştı.

Bir fotoğrafta, yatak odasındaki aynanın üzerinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yazdığı “Yol Mülahazaları” kitabı dikkati çekti.

Gruba yönelik çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Taşov hakkında arama bülteni

İmamidin Taşov, Kasım 2023’te mülk sahiplerinin şikayeti üzerine Komite tarafından gözaltına alınmış, aralıkta kefaletle serbest bırakılmıştı.

2021’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan Taşov, 9 Ocak gecesi yayımladığı videoda, güvenlik güçleri hakkında çeşitli iddialar dile getirmiş, iktidar için “Sınırı aştınız” ifadesini kullanmıştı.

Komite, Kırgızistan’da inşaat şirketi sahibi olan Taşov hakkında arama kararı çıkarmıştı.

Aranan Tilekmat Kurenov ise yasa dışı gösteri düzenlemek suçlamasıyla gözaltına alınmış, ekim ayında serbest bırakıldıktan sonra ülkeden ayrılmıştı.

Hakan Fidan’ın ziyareti sonrası operasyon

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, önceki gün Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile Bişkek’te bir araya gelmişti. Görüşmede, iki ülke heyetleri arasında yapılması planlanan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı ele alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir